Categories: Pielęgnacja roślin, Rośliny w domu

Jak odpowiednia pielęgnacja roślin zmienia nasze wnętrza?

W domu czy mieszkaniu, każdy kto hoduje rośliny wie, że to właśnie one mogą być kluczowym elementem wystroju. Nie zważając na to, gdzie uprawiamy swoje rośliny, w ogrodzie, na balkonie czy na domowych parapetach, by cieszyły nasze oczy, oprócz odpowiedniego ich dobrania i umiejscowienia musimy też zadbać o ich pielęgnację. Wystrój wnętrza i pielęgnacja roślin idzie w parze, nie chcemy chyba, by wysuszona i obumierająca roślinność psuła nam wystrój.

Zacznijmy od posiadaczy ogrodów, to oni jeśli chcą się nim pochwalić przed rodziną czy przyjaciółmi muszą wykonać najwięcej pracy. Ogród wymaga dużo zaangażowania, bo musimy nadążać za zmieniającymi się porami roku, by nasze iglaki i trawa nie przeżyły tylko jednego roku, zadbajmy o ich odpowiednie nawożenie, w ofercie sklepów ogrodniczych mamy duży wybór nawozów, które pomogą nam w tym byśmy mogli, w pięknej scenerii przyjmować gości i spędzać czas z rodziną.

Nieco mniej pracy musimy wykonać w pielęgnacji roślin, jeśli urządzamy nasze wnętrza. W pomieszczeniach możemy posiadać bardziej egzotyczne rośliny, piękne jukki czy duże sagowce nie wymagają specjalnej uwagi, a doskonale wypełnią miejsce w mieszkaniach z dużą wolną przestrzenią. Jeśli urządzamy małe pokoje lub sypialnie, pamiętajmy, że zbyt dużo roślin może nas przytłoczyć, w takich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się rośliny które nie wymagają zbyt częstego podlewana, są to między innymi różnego rodzaju kaktusy czy rośliny które oczyszczają powietrze, jak draceny czy niezwykle popularne sansewierie. Nie zapominajmy też o łazienkach, rośliny takie jak storczyki lubią wilgotne powietrze i nie potrzebują zbyt wiele światła, a ich piękne i kolorowe kwiaty dodadzą wnętrzu naszej łazienki, niepowtarzalny klimat.

Na koniec do urządzenia zostaje nam balkon, który jeśli tylko chcemy może być dla nas namiastką ogrodu. Balkony dają dużo możliwości, można hodować na nich nie tylko małe drzewka lub krzewy, ale też rośliny takie jak małe pomidory czy bazylię lub rozmaryn, jest to dobre rozwiązanie, gdy lubimy gotować i chcemy mieć świeże zioła pod ręką.

Urządzając nasze lokum, nie zapominajmy o roślinach, są one bardzo ważne w całym wystroju naszego mieszkania czy ogrodu, mogą odciągać uwagę od brzydkich elementów takich jak kable, czy wystające rury od systemu grzewczego, lub przyciągać główną uwagę jeśli tylko chcemy. Duże rośliny doniczkowe, lub drobne kwiatki na balkonie nie będą jednak przyciągać wzroku i poprawiać wyglądu pomieszczania, jeśli nie będziemy o nie dbać, pamiętajmy więc o podlewaniu i niezbyt częstym nawożeniu.