Categories: Ogród

Zaniedbany ogród. Jak go poprawić?

ogród od zera

Kupując stary dom z rynku wtórnego, bardzo często można z zaskoczeniem odkryć, że przydomowy ogród jest w złym stanie. Stare drzewa, zaniedbane rośliny, źle wytyczone ścieżki to tylko część problemów, które w takim ogrodzie są widoczne. Jak poprawić taki ogród, by na nowo odzyskał blask? Czy można to zrobić samodzielnie?

Stare drzewa

W ogrodzenie przy starym domu można znaleźć również stare drzewa. Czy zawsze warto je usuwać? Oczywiście nie. Wiele z nich można uratować i doprowadzić do lepszego stanu. Wystarczy usunąć niepotrzebne gałęzie, dzięki czemu drzewa zyskają nowy blask i zaczną lepiej rosnąć. Oczywiście takie działanie ma sens, jeśli drzewa rzeczywiście są do uratowania. Jeśli ich stan jest bardzo zły, takie działanie nie ma sensu, lepiej bardzo zniszczone drzewa usunąć i posadzić nowe.

Bardzo ważne to jest również, jeśli drzewa są osłabione, a ich pnie zmurszałe. Takie drzewa koniecznie należy usunąć, gdyż przy silnym wietrze mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Warto pamiętać, że przy usuwaniu drzew, szczególnie dużych, wysokich, należy zachować szczególną ostrożność. Niekiedy warto do usunięcia takich drzew wynająć profesjonalną firmę, działającą w tej branży.

Rośliny

Rośliny wieloletnie, rosnąć w starym ogrodzie również nierzadko nie wyglądają już dobrze. Pielęgnacja roślin może nie wystarczyć. Sensowniejszym działaniem jest całkowite ich usunięcie i posadzenie czegoś nowego. Przed nasadzeniami, warto jednak przeanalizować temat gleby. Nierzadko gleba jest już wyjałowiona. Na takiej nowe rośliny będą rosnąć o wiele wolniej, gorzej, dlatego przed nasadzeniami wskazane jest odpowiednie nawożenie gleby.

Niekiedy, jeśli gleba jest zbyt sucha, zbyt piaszczysta, warto część jej usunąć i nawieźć nową. W zależności od wielkości ogródka, potrzebne będzie kilkaset kilo a niekiedy kilka ton gleby. Wbrew pozorom nie jest to duży wydatek, wiele firm zajmuje się sprzedażą ziemi i dowozem jej na miejsce wskazane przez klienta. Ziemię oczywiście należy po ogrodzie odpowiednio rozprowadzić, ubić lub poczekać aż sama osiądzie i dopiero wtedy przystępować do prac ogrodowych.

Dopiero po pielęgnacji lub usunięciu starej roślinności, poprawieniu stanu gleby można przystąpić do tworzenia nowego ogrodu. Oczywiście nie zawsze musi to być miejsce tworzone od podstaw, niekiedy jednak warto zrobić nieco więcej niż mogłoby się wydawać konieczne i cieszyć się nowym, pięknym ogrodem. Praca przy poprawianiu starego ogrodu nie jest zbyt trudna. Warto się jej poświęcić, pamiętając, że ogród to coś, co zakładane jest na wiele lat. Dobrze wykonany, długo będzie cieszyć oko piękną zielenią.