Categories: Pielęgnacja roślin

Jak zadbać o swój ogród?

pielęgnowanie roślin

Piękny ogród to marzenie każdego szczęśliwego posiadacza domu. Wymaga on stałej pielęgnacji przez cały rok. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, by pielęgnacja roślin była łatwiejsza, a ogród piękniejszy.

Nawadnianie

Rośliny do życia jak ludzie potrzebują wody. W szczególności w sezonie letnim, kiedy występują upały tracą sporą ilość wody i trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie. Sprawdzaj glebę by skontrolować stan nawodnienia. Za duża ilość wody powoduje choroby roślinności i prowadzi do ich zniszczenia.

Nawóz

Rośliny potrzebują do życia słońca, wody, ale także odpowiednich
składników odżywczych takich jak nawóz. Gdy zauważysz, że gleba staje się mniej żyzna, zainwestuj w odpowiedni nawóz. Nawożenie poprawi kondycję roślin i przyśpieszy ich rozwój. Przy wyborze nawozu pamiętaj, że najlepsze sprawdzają się nawozy rozpuszczalne w wodzie. Niekiedy nieodpowiedni preparat może spowodować zniszczenie roślinności poprzez ich przypalenie. Przy stosowaniu preparatów używaj odpowiedniej ilości.

Ściółka

Ściółkowanie pomocne jest w celu utrzymania odpowiedniej wilgoci i szczególnie polecane jest w momencie niedoboru wody. Dodatkowo pomocne jest w usuwaniu chwastów. Zdarza się, że chwasty przedostają się przez ściółkę, należy je w takiej sytuacji bezwzględnie usunąć. Raz na tydzień kontroluj chwasty, ponieważ są one odpowiedzialne za pozbywanie roślinności wilgoci. Są także schronem dla wielu roślinnych szkodników i chorób.

Usuwanie szkodników

Regularne badanie roślinności pod kątem chorób lub szkodników jest bardzo ważne. Odpowiednia interwencja pomaga w szybszym zwalczeniu problemu. W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się owadów lub choroby, natychmiast użyj specjalnego preparatu. Najczęściej stosowane w tych celach preparaty to: mydło owadobójcze, środki grzybobójcze lub pestycydy.

Przycinaj, przesadzaj

Jeśli widzisz, że twoja roślinność nie ma już miejsca, daj im przestrzeń. Zatłoczona roślinność rozwija się gorzej, wytwarza własną wilgotność, co powoduje ryzyko wystąpienia choroby. Rośliny, które są ściśnięte zbyt mocno toczą walkę o światło, wodę i prowadzi do ich osłabienia. Jeśli zauważysz połamane lub zainfekowane łodygi lub liście, usuń je.
Rozdzielaj rośliny, przesadzaj jeśli istnieje taka konieczność.

Opieka stanowi kluczowy element do tego by cieszyć się pięknym ogrodem. Jeśli zastosujesz się do wyżej wymienionych wskazówek, szczególnie w pierwszym roku, możesz liczyć na sukces. Najlepszym sposobem jest prewencja, która chroni roślinność przed chorobami.