Categories: Nawożenie

Kluczowe nawozy do ogrodu

nawożenie podstawą w ogrodzie

Kiedy posiadamy własny ogród, wówczas jedną z kluczowych rzeczy o które musimy zadbać jest szeroko rozumiana pielęgnacja roślin. Nie sposób bowiem ukryć, że to jak wyglądają rośliny ma kluczowe znaczenie dla prezencji całego otoczenia. Aby jednak móc cieszyć się nienagannym wyglądem ogrodowych kwiatów oraz krzewów, warto jak najlepiej przyłożyć się do ich odżywiania.

Nawożenie ma bowiem istotny wpływ na ich kondycję. Oczywiście nie każdy nawóz nada się do każdego rodzaju rośliny. Warto więc przed zakupem skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą, który powinien nam doradzić. Na początku wyjaśnijmy więc szerzej to po co właściwie nawozić rośliny?

Otóż w naturalnym środowisku, czyli na łące czy też w lesie rośliny potrafią kwitnąć przepięknie, mimo tego, że nikt ich nie nawozi. Cóż jest to wrażenie nieco mylne, gdyż swego rodzaju nawożenie stosuje tam po prostu natura. Najprościej z resztą rzecz ujmując rośliny, które rosną naturalnie już niejako z miejsca znajdują się tam, gdzie mają dobre warunki więc ich dodatkowe odżywianie jest po prostu zbędne. Zupełnie inaczej jest więc w środowisku ogrodowym.

Nierzadko przecież w naszych ogrodach mamy ochotę zasadzić rośliny, których naturalne środowisko, jest zupełnie inne. O samej glebie można by jednak napisać praktycznie całą pracę doktorską, zatem w tym poradniku nie będziemy zbyt mocno się nad nią pochylać. No dobrze skoro wiemy, że nawożenie jest praktycznie niezbędne to jak powinniśmy to robić?

Otóż na samym początku zaznaczmy, że wybór nawozu wcale nie jest prosty. Wszystkie nawozy mają bowiem różny poziom sypkości oraz inną gamę składników mineralnych. Warto też pamiętać, że nie istnieje na rynku coś takiego jak idealny nawóz. W zależności od posiadanego składu możemy natomiast wyróżnić: nawozy jednoskładnikowe, nawozy wieloskładnikowe czy też nawozy specjalistyczne. Z wiadomych względów ta ostatnia grupa jest najtrudniejszą do zgłębienia, więc nie poleca się ich dla początkujących ogrodników.

Niestety, ale źle dobrany nawóz może nie tylko być nieskuteczny, lecz także zaszkodzić kondycji naszych roślin więc bądźmy ostrożni. Tak jak z resztą wspominaliśmy wcześniej dobrym pomysłem okazać się może po prostu uskutecznienie konsultacji z fachowcem w sklepie. Taka osoba powinna bez trudu doradzić nam jaki nawóz w przypadku naszego ogrodu sprawdzi się najlepiej. My ze swojej strony zachęcamy również do tego, aby stale poszerzać swoją wiedze na ten temat. Pielęgnacja roślin to coś co potrafi na prawdę wciągnąć i śmiało można powiedzieć, że jest to już pewnego rodzaju sztuką.